W jaki sposób pszczoły widzą i rozróżniają kolory?

Zbliżenie głowy pszczoły. Odnóżami trzyma się żółtego pręcika krokusa. Dobrze widoczne oko i czółki.
Oko pszczoły.

Jak wszyscy wiemy zmysłem wzroku są oczy. Pszczoła posiada dwa rodzaje oczu: oczy proste tzw. przyoczka i oczy złożone składające się z wielu oczek. Kiedy jako młoda pszczoła przebywa w ulu głównym narządem zmysłu, którym się posługuje jest węch. Kiedy przejmuje rolę zbieraczki przewodnictwo obejmuje wzrok.

Schemat oka pszczoły.
Budowa oka złożonego u owadów.
źródło: fizjologia zwierząt

Jakie kolory widzą pszczoły?

Badania Dr Frischa ujawniły niezmiernie ciekawe fakty. Okazało się bowiem, że pszczoła inaczej niż człowiek odbiera barwy. Dokładnie widzi kolor biały, czarny, niebieski i żółty.

Kolory Widziane przez pszczoły. Pszczoły doskonale widzą tylko cztery kolory: biały, czarny, niebieski i żółty.
Kolory doskonale widziane przez pszczoły

Podobnie do barwy żółtej widzi pszczoła barwę pomarańczowo-czerwoną i zielono-niebieską. Do barwy niebieskiej zbliżona jest barwa fioletowa i purpurowo-czerwona. 
Pszczoła przyzwyczajona do koloru niebieskiego nigdy nie myli go z kolorem pomarańczowo-czerwonym, żółtym lub zielonym.
Przyzwyczajona do żółtego nie pomyli go z niebieskim, fioletowym lub purpurowo-czerwonym.
 

Oko pszczele jest do pewnego stopnia ślepe na barwę czerwoną  i zieloną. Barwy te rozróżnia tylko jako stopień białego, względnie czarnego koloru. 
Oko pszczoły, podobnie jak ludzkie, widzi barwy nie tylko białą, czarną i szarości ale również kolory. Przewyższa ludzkie oko tym, że widzi barwę ultrafioletową niewidoczną dla ludzi. Niżej od nas stoi pod tym względem, że nie widzi barwy szkarłatnej ( czerwonej ) i otaczającej nas różnorodności odcieni.

Zdjęcie ukwieconej łąki z czerwonymi makami, niebieskimi chabrami i żółtymi kwiatkami podobnymi do mniszka.
Kwietna łąka z barwami kwiatów wabiącymi pszczoły.

Do widzenia barw przez pszczoły dostosowała się również nasza miododajna flora. Mało jest w naszym klimacie kwiatów czystoczerownych a nieliczne, które występują w tym kolorze są zapylane głównie przez motyle i trzmiele, które właśnie doskonale rozróżniają tę barwę. 

Nawet maki – czerwone -wyjątek wśród kwiatów, zawierają w czerwieni trochę żółtego i wydają się pszczołom ciemnożółtymi lub prawie brunatno-czarnymi.

Na przykładzie maków pokazano jak pszczoły mogą widzieć barwę czerwoną kwiatu.
Kolor czerwony najprawdopodobniej przez pszczoły: jako ciemnożółty lub brunatnoczarny.

W jaki sposób widzenie barw przez pszczoły pomaga w pasiece?

Wiedza o tym jak pszczoły widzą świat i które kolory ma duże znaczenie zwłaszcza w pasiekach gdzie ule stoją gęsto jeden obok drugiego. Malowanie uli w kolory widziane przez pszczoły pomaga pszczołom w powrocie do macierzystego ula i ogranicza ich błądzenie. Pomaga matce trafić podczas powrotu z lotu godowego. 
Wiadomo też, że głównymi roznosicielami chorób w pasiece są same pszczoły. Ograniczając błądzenie pszczół, ograniczamy tym samym rozprzestrzenianie się zarazków. 

Szereg uli w kolorach widzianych przez pszczoły i pszczoła lecąca z żółta karteczką na szyi Nieudolny, odręczny rysunek. hi, hi
Pszczoły doskonale widzą i rozróżniają barwy: biała, czarną, niebieską i żółtą. 😉

Dodaj komentarz