
Stare, spróchniałe drewno najlepiej trzyma temperaturę i jest doskonałym materiałem na ule. źródło: pixbay Batut15
Dobry ul powinien jak najbardziej przypominać naturalne siedlisko pszczoły – czyli dziuplę w starym drzewie.
Zobacz jak wygląda naturalne siedlisko pszczoły miodnej.
Powinien być wykonany z naturalnych materiałów, najlepiej ze słomy lub drewna ale wtedy o podwójnych ściankach wypełnionych najlepiej wiązaną w pęczki słomą lub lekko dociśniętą sieczką – ale tak żeby nie pozgniatać „słomek” w których puste przestrzenie pełnią rolę izolatora cieplnego.
Ule słomiane same z siebie już dobrze trzymają ciepło a materiał stwarza warunki do wytworzenia się mini ekosystemu ulowego dając schronienie innym pożytecznym owadom.
Materiały użyte do jego wykonania muszą być suche. Niedosuszone drewno będzie się z czasem wypaczać, w ulu powstaną szpary dostępne dla różnych szkodników i sprzyjające rabunkowi.
Do wykonania uli najbardziej nadaje się drewno miękkie: lipa, topola, osika ewentualnie iglaste: sosna, jodła pod warunkiem, że będzie mało żywiczne.


Ciepłota materiału zależy od jego porowatości. Im więcej powietrza mieści się w jego szczelinach, szparach – tym będzie cieplejszy. Taki materiał jest także złym przewodnikiem cieplnym – zimna do ula nie wpuszcza ale i ciepła na zewnątrz nie oddaje. Drewno o rzadki słojach jest cieplejsze.
Drewno twarde świeże: np. buk, dębina, jesion jest cięższe, ma duże przewodnictwo cieplne i słabo trzyma temperaturę wewnątrz. Poza tym zimą potnieje, wypacza się i pęka. Jednak kiedy takie drewno zbutwieje i spróchnieje staje się wybornym, ciepłym materiałem na ule.
Jeżeli ul jest nowy i niespróchniały można go ocieplić owijając z zewnątrz słomianą matą.
Podsumowując: im drewno szybciej próchnieje i butwieje tym lepsze jako materiał do budowy uli.
Cechy dobrego ula:
- w miarę lekki: jest łatwiejszy do obsługi zwłaszcza przy gospodarce wędrownej.
- ciepły: na tyle, żeby pszczoły mogły utrzymać w nim stałą temperaturę i nie były narażone na gwałtowne jej wahania. W ulu ciepły pszczoły lepiej się chowają. Nie marzną, nie potnieją i mniej się osypują. Wiosną w ulu ciepłym prędzej dochodzą do siły.
- suchy
- pojemny: dostosowany do biologii pszczół, żeby miały miejsce do czerwienia i magazynowania miodu.
- w miarę tani: czyli dostępny dla każdej kieszeni
- solidny

Pszczoły w ulach chroniących przed gwałtownymi zmianami temperatury lepiej zimują. źródło: pixbay byrev
Gdzie umieścić wylot w ulu?
Miejsce usytuowania wylotka w ulu ma bardzo duży wpływ na siłę pszczół, ich miodność i dobre zimowanie.
Wylotek powinien znajdować się w ulu tam gdzie zazwyczaj pszczoły skupiają się w kłąb zimowy, aby miały go jak najbliżej. W ten sposób zimą i wiosną będą miały w oczku skroploną rosę oraz z łatwością będą mogły je sobą „zatkać” nie dopuszczając w ten sposób zimnego powietrza do wnętrza ula. Będzie im więc cieplej i lepiej przezimują. Wiosną matka wcześniej i więcej czerwi w ciepłym ulu i rodzina szybciej dochodzi do siły.
W pobliżu oczka bywa tez najwięcej czerwiu. Dlatego też wylotek powinien być umieszczony ok. 25 cm od głowy ula i jak najbardziej przypominać usytuowanie gniazda pszczelego w naturze.

Podobieństwo ula do naturalnego 'mieszkania’ pszczół dziupli drzewa.źródło: Natural Beekeeping