Dziesięć przykazań Oldskulowego Pszczelarza

Dziesięć przykazań Oldskulowego Pszczelarza
Dziesięć przykazań Oldskulowego Pszczelarza – czyli co robic aby pszczoły miód nosiły, zdrowe były i radość dawały

Dziesięć przykazań Oldskulowego Pszczelarza – czyli co robic aby pszczoły miód nosiły, zdrowe były i radość dawały.

  1. Staraj się mieć w swojej pasiece tylko pnie silne i dobre. Koło takiego pnia jest mało roboty a korzyść duża; koło słabego dużo pracy i kłopotu a korzyści żadnej.  
  2. Rozmnażając pasiekę wybierz na pnie macierzyste ule najsilniejsze, najłagodniejsze i najpilniejsze. Pamiętaj, że „jaka matka – taki rój”, Każda pracę w pasiece wykonuj na czas.
  3. Nie odkładaj na jutro tego co dzisiaj należy zrobić, bo nie zawsze da się jutro to naprawić, co dzisiaj zepsułeś.
  4. Żeby mieć w pasiece tylko dobre i silne roje to pamiętaj o tem, że: „pszczoła daje miód – a miód daje pszczołę”. Pasiekę nie można wygłodzić. Wybierając dużo miodu zniszczysz swoją pasiekę. 
  5. Pracując przy pszczołach pamiętaj o tem, że rój pszczół – to żywy nierozdzielny organizm, żyjący na podstawie niezmiennych reguł przyrody. Dlatego poznaj przyrodę i sposób jej życia.
  6. Nie łakom się bardzo na duże dochody, bo stracisz pasiekę. Jak nie ma komu i z czego miód nosić – to nie może być dużo dochodów.
  7. Staraj się przysporzyć dla pszczół dużo roślin miododajnych, jakie tez  innych względów są pożytecznemi w gospodarstwie.
  8. Nie żałuj i nie skąp pieniędzy na dobre ule i przybory, używane w pasiece, abyś miał w swojej pasiece wszystko to co z pomiędzy dobrego jest najlepszym,
  9. Używaj swój miód w sposób najwięcej dla ciebie korzystny. Nie grzeb bez potrzeby w domu pszczelim.
  10. Pszczoły lubią spokój i same wiedzą co dla nich dobre.

Dodaj komentarz